Laureaci konkursu naukowego Odkrycia – Polska Edycja EUCYS 2021

Podopieczni dr Magdaleny OsialIgor Jaszczyszyn oraz Jakub Lewandowski zdobyli ex aequo pierwsze miejsce w polskiej edycji konkursu EUCYS i będą reprezentowali Polskę na finałach europejskich w Salamance tej jesieni.

W ramach realizacji projektu konkursowego młodzi badacze wytworzyli kompozyt o właściwościach sorpcyjnych pod kątem zastosowania w fotokatalitycznej degradacji zanieczyszczeń wodnych.

chemia
Igor Jaszczyszyn z Wólki Grodziskiej, uczeń IX LO im. K. Hoffmanowej w Warszawie i Jakub Lewandowski z Działdowa, uczeń XVIII LO im. J. Zamoyskiego w Warszawie
Synteza i badania kompozytu na bazie tlenków metalu oraz krzemionki do zastosowania w fotokatalizie i wyłapywania zanieczyszczeń

W wielu polskich uczelniach laureaci konkursu Odkrycia – Polska Edycja EUCYS są traktowani w procedurach wstępnych na studia podobnie jak laureaci olimpiad przedmiotowych.

Wszyscy finaliści Konkursu otrzymają w tegorocznej edycji nagrody rzeczowe w postaci tabletów multimedialnych Huawei. Szczegóły projektów, jak również dodatkowe informacje o tegorocznej edycji konkursu znajdują się w katalogu Odkrycia 2021.

Odkrycia to interdyscyplinarny konkurs naukowy będący polską edycją Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (European Union Contest for Young Scientists – EUCYS). Od ponad 25 lat prezentowane są w nim najlepsze projekty uczniowskie z całej Polski. Zgłaszane prace recenzują i oceniają największe autorytety naukowe w naszym kraju. Laureaci pierwszych nagród Odkryć tworzą reprezentację na finały międzynarodowe EUCYS. Projekty z Polski są tam niezwykle cenione – w kwalifikacji zdobytych nagród polskich uczniów wyprzedzają jedynie koleżanki i koledzy z Niemiec.

Organizatorem Odkryć – Polskiej Edycji EUCYS  jest od 1995 roku Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci – stowarzyszenie zrzeszające naukowców, popularyzatorów, artystów, badaczy i studentów przekonanych, że rozwój talentów i pasji młodych ludzi to sprawa ważna dla całego społeczeństwa. Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci wspiera młode talenty od 1983 roku, organizując nieodpłatne warsztaty, obozy, staże naukowe, koncerty i wystawy dla najzdolniejszych uczniów z całej Polski.

Patronat honorowy:

Organizację EUCYS w Polsce wspiera:

Źródło: www.fundusz.org

Data publikacji: 29 kwietnia 2021